sobota, 17 grudnia 2005

Szkoła css (my inspirations) - obserwacja świetnym nauczycielem

Internet to - jak wiadomo - ogromna baza wiedzy wszelakiej. Co prawda czasem można się zagubić - ale szukać warto. Zaczynając zabawę z css - warto spojrzeć na prace innych - oczywiście najlepiej uczyć się od mistrzów ;). Uczyć to oczywiście nie oznacza - kopiować, powielać - czy mówiąć wprost kraść cudze pomysły. Jest jednak wiele stron stworzonych po to aby pomóc innym stawiać pierwsze kroki w tworzeniu stron za pomocą css.
Moją ulubioną stroną dzięki, której można się wiele nauczyć jest - csszengarden - witryna, w której umieszczane są wyselekcjonowane, najciekawsze projekty stron opartych na css. Do każdego prezentowanego projektu dołączony jest oryginalny plik css. Można podejrzeć pliki css wybranych projektów. Aby móc dokładnie przeanalizować ich strukturę należy także ściągnąć czysty plik html użyty do prezentacji projektów (ten sam dla każdego projektu). Ta strona powstała w celach edukacyjnych - każdy ma prawo "podglądać" do woli dowolny plik css.

Można także spróbować stworzyć swój projekt dla csszengarden - na podstawie pobranego czystego pliku html i podstawowego pliku css. Jeśli nasz projekt zostanie uznany za interesujący - znajdzie się w galerii csszengarden. Obowiązuje jedna zasada - nie wolno modyfikować pliku html - zmian należy dokonywać wyłącznie w pliku css. Jest też druga zasada - a właściwie prośba - o to, by swoje projekty dodawali jedynie graficy.
I przy tej prośbie natychmiast przychodzi mi na myśl pytanie. Kogo można, a kogo w żaden sposób nie da się umieścić w zbiorze grafik? Formalnie - grafik to jedynie taka osoba, która ukończyła jakąś szkołe plastyczną - oczywiście najlepiej jeśli Wyższą - i posiada glejt profesjonalnego grafika ;). A co z tymi, którzy - choć żadnego "papierka" nie posiadają - tworzą fantastyczne grafiki? Czy brak formalnych uprawnień dyskwalifikuje ich jako grafików? Moim zdaniem absolutnie nie - to nie tytuł magistra sztuk plastycznych - ale talent i prace świadczą o tym czy ktoś jest, czy nie jest grafikiem.
Jak zwykle utonęłam w dygresji ;) - wracając do nauki css od najlepszych. Csszengarden - to jedna z wielu inspirujących stron. Buszując w internecie można właściwie bez przerwy odkrywać nowe źródła inspiracji. Na czele mojej listy ulubionych - poza csszengarden - są także:
- cssvault - ta witryna już w tytule używa słowa "inspiring" - i faktycznie dokładnie po to została stworzona. Prezentowane są w niej najlepsze strony oparte na css. Przy okazji można trafić na naprawdę świetne strony - np. z tutorialami o css.
- cssbeauty.com - kolejna strona, na której prezentowane są ciekawe strony oparte na css
- cssimport.com
- unmatchedstyle.com
- stylegala.com - tutaj poza galerią ciekawych stron możnma znaleźć sporo linków do stron z informacjami i narzędziami pomocnymi przy tworzeniu stron opartych o css.
- stopdesign.com - to strona twórców "bloggerowych" szablonów, poza portfolio i linkami do ciekawych stron dotyczących css można na niej przeczytać kilka ciekawych artykułów- poradników autorstwa Douglas'a Bowman'a
- cssdrive
- cssdesign.se - co prawda nie mam różowo-zielonego pojęcia co "do mnie rozmawiają" na tej stronie - ale można na niej znaleźć linki do wielu ciekawych stron opartych na css - nie tylko anglojęzycznych.

Podsumowując - warto pamietać o tym, że nawet najlepsze podręczniki, tutoriale, poradniki - nie pomogą nam stworzyć strony opartej na css. Przede wszystkim warto od początku próbować tworzyć własne prace. Nauka metodą prób i błędów daje - moim zdaniem - najlepsze efekty. Jedni wydają pieniądze na fachową literaturę - czytają, czytają... i nic z tego nie wynika. Inni - tylko obserwują i próbują - i dzięki temu tworzą coraz lepsze projekty.

Inspiracje - ulubione strony stworzone za pomocą css:
- arcinspirations.com - bardzo lubię ten design nie tylko z powodu ciekawej grafiki, ale także z powodu kolorystyki- to jedna z moich ulubionych tonacji. Strona została stworzona przez Alex'a Willcocks'a - i to nie jedyna jego produkcja, którą lubię. Koleja praca Alex'a to - justteeshirts. Ta strona zainteresowała mnie zresztą nie tylko z powodu design'u - ale także tematyki. Tworzenie T-shirtów tudzież innych gadżetów typu kubki, miśki i.t.p. to moja nowa (która to już?) pasja ;). Ostatnio otworzyłam kilka sklepików w serwisach oferująch produkowanie różnych rózności na żadanie (creating by demand) i tradycyjnie testuję ;). Ale o tym napiszę w kolejnej wiadomości - zdecydowanie przesadzam z dygresjami - konia z rzędem temu kto przeczyta moje wpisy "od deski do deski" i nie uśnie.
- airios blog - kolejna ciekawa strona w mojej ulubionej kolorystyce. Przy okazji - jest to strona oparta na Textpattern.
- shauninman - strona Shaun'a Inman'a - ciekawie rozwiązana nawigacja - niektórym może nie odpowiadać specyficzne menu - jednak warto zerknąć na tę stronę.
- orderedlist.com - autor Steve Smith - strona oparta jest na skrypcie WordPress - ciekawy szablon stworzony mi.in. na css to dowód na to, iż użycie gotowego skryptu nie musi się wiązać z koniecznością rezygnacji z oryginalnego wyglądu.
- soundfell - prosta strona bez fajerwerków i wodotrysków za to z oryginalna. Wątpliwości może bodzić skupienie całości z lewej strony i pozostawienie całej prawej strony pustej. Jednak mnie to nie przeszkadza - dzięki temu strona jest wizualnie lżejsza ;). Warto także zerknąć na inne projekty autora layout'u tej strony - davyvandenbremt.be
- phonophunk.com - ciekawa kolorystyka, mozliwość zmiany położenia menu i szerokości wyświtlania strony - kolejna strona, na którą warto "rzucić okiem".
- massiveblue - ofertę hostingową mają zdecydowanie mało atrakcyjną - za to design jest całkiem ciekawy.

Strony z informacjami przydatnymi przy tworzeniu layout'ów css:
- CSS-guide
- alistapart - css
- maxdesign - css
- Cascading Style Sheets, level 1
- Cascading Style Sheets, level 2 - CSS2 Specification
- CSS/Experiments
- Stuff and Nonsense: Strategies for CSS Switching
- Web Page Reconstruction with CSS
- CSS Layout Techniques: for Fun and Profit
- CSS 2 reference with examples
- RichInStyle.com CSS2 tutorial
- Mulder's Stylesheets Tutorial
- Zbiór linków do artykułów o css
- moronicbajebus
- webmade.org - poradnik css w języku polskim

Przydatne narzędzia i programy:
- Morphon CSS-Editor - stworzony w Javie edytor css
- TopStyle Lite 3.10 - darmowa wersja programu TopStyle Pro
- demo Style Master css editor 4.03 - 30-to dniowy trial programu Style Master
- PSPad editor - darmowy, prosty, ale funkcjonalny edytor obsługujący m.in. pliki css - wielojęzyczny interfejs także po polsku
- CSSCheck - narzędzie do sprawdznia stworzonego pliku css
- W3C CSS Validation Service - sprawdzanie kodu css na stronie W3C

Oczywiście to tylko drobny wybór stron, na których można szukać inspiracji tworząc witryny oparte na css. Nie sposób w jednym artykule wymienić wszystkich wartych uwagi stron na temat css.

7 komentarzy:

Anonimowy pisze...

jestem pod wrażeniem.
dziewczyno skąd ty jesteś.
założę się że w dzieciństwie bawiłaś się samochodami i wchodziłaś na drzewa zamiast czesać misie.
i jeszcze 3d...
czym się zajmujesz. nie mogłem nic o tobie znaleźć.
będę wpadał częściej.
pzdr
pedronx

magbag pisze...

Resorakami i po drzewach - i owszem ;) - ale lalkami i misiami również nie gardziłam. Widocznie jestem takie "ni sio, ni owo" ;). Typowo "babska" tematyka interesuje mnie średnio - w liceum moja nauczycielka historii - gdy video nie chciało się dostroić zawsze wołała - "gdzie jest ta dziewczynka manipulator" i to było o mnie ;).
Skąd jestem - z Łodzi (aczkolwiek nie wiem na jakim morzu ta łódź ;) ). Aktualnie - co widać na mapce z Warszawy - a czym się zajmuję? Różnymi różnościami - wciąż odkrywam nowe fascynujące zajęcia. Większość - po jakimś czasie - przestaje mnie fascynować. Wyjątek to komputery, internet, grafika i film - to pasje nieprzemijające.
A z wykształcenia jestem teatrologiem ;).
To tyle w ramach kilku słów o sobie - które tradycyjnie w moim przypadku mają objętość kilku zdań ;).

Anonimowy pisze...

Hi,

Very nice blog..

Did you visit my blog??

Have a nice day

Anonimowy pisze...

Ale świetny blog ... Od dzisiaj zaczynam go czyta ... Pozdro

Anonimowy pisze...

Mi się również bardzo podoba ten blog ... Pozdrawiam autora

kredyty pisze...

Dzieki za artykuł a przede wszystkim za bardzo przydatne linki - pozdrawiam

meBle pisze...

nie chciałbym męczyć autora artykułu, ale post jest dość stary, i czy można by uaktualnić /dodać linki jeżeli autor dysponuje jakimiś nowymi informacjami lub linkami?